• Türkiye Benzin Mazot Fiyatları ve Geçmiş Akaryakıt Fiyat Grafikleri

Yazar : isturkeysafe

Thursday, July 23, 2020

Son Güncelleme : Thursday, July 23, 2020

Turkiye-Benzin-Mazot-Fiyatlari-ve-Gecmis-Akaryakit-Fiyat-Grafikleri
Bir zamanlar dünyanın en pahalı yakıtı Türkiye'de kullanılıyordu. Ancak, son yıllarda Türk lirasının dünya para birimleri karşısında değer kaybetmesi sonucunda fiyatlar dünya ortalamasına yaklaştı. Son zamanlarda, dünya ortalamasının çok altında olduğunu bile söyleyebiliriz.
Türkiye'deki yakıt fiyatları hakkında konuştuğumuzda, Türkiye'de genel olarak tek bir yakıt fiyatının bulunmadığına; aksine her ilin kendi yakıt fiyatı olduğuna değinmek gerekiyor. İller arasında büyük farklılıklar olmamasına rağmen, bazen yüzde 10'a kadar farklılıklar meydana gelebilir. Bu nedenle, bulunduğunuz şehrin yakıt fiyatlarını öğrenmek veya yakıt fiyatlarını kontrol ederken bulunmayı planlamak önemlidir. Örneğin, İstanbul akaryakıt fiyatları ve Antalya akaryakıt fiyatları yakın fakat aynı değil.
Türkiye'nin büyük şehirlerinde mevcut yakıt fiyatlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

TÜRKİYE'DE BENZİN ve MAZOT FİYATLARI (CANLI VERİ)

Güncelleme Tarihi : 11/14/2022
İstanbul Benzin Fiyatı 0.647 € / 0.691 $ / 22.68 TL
İstanbul Mazot Fiyatı 0.752 € / 0.804 $ / 26.38 TL
Ankara Benzin Fiyatı 0.651 € / 0.696 $ / 22.83 TL
Ankara Mazot Fiyatı 0.756 € / 0.808 $ / 26.51 TL
İzmir Benzin Fiyatı 0.761 € / 0.813 $ / 26.68 TL
İzmir Mazot Fiyatı 0.761 € / 0.813 $ / 26.68 TL
Antalya Benzin Fiyatı 0.619 € / 0.661 $ / 21.69 TL
Antalya Mazot Fiyatı 0.761 € / 0.813 $ / 26.68 TL

İstanbul Benzin Mazot Fiyatı Grafiği


Ankara Benzin Mazot Fiyatı Grafiği


Izmir Benzin Mazot Fiyatı Grafiği

*Yukarıda verilen fiyatların genel fiyatlar olduğunu ve şehirdeki pompa istasyonları arasında %5'e varan farklar olabileceğini unutmayın.
Türkiye'deki otomobillerde hangi yakıtlar kullanılıyor? Türkiye'de benzin, dizel ve LPG araçları kullanılmaktadır. Son zamanlarda elektrikli arabalar da görülmeye başlandı. Ancak, elektrikli otomobillerin pahalı fiyatı ve elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarının yetersiz olması, Türkiye'de elektrikli otomobillerin çok yaygın olmamasını sağlıyor. 2017 yılı verilerine göre, Türkiye'deki yakıt türleri ve yüzdeleri aşağıdaki gibidir.
Benzin26%
Mazot35%
Benzin+LPG39%
Yerli halkta LPG'li araç kullanımı çok yaygındır, ancak Türkiye'de genelde yalnızca dizel veya benzinli bir araba kiralayabilirsiniz.
Türkiye'de nasıl yakıt alabilirsiniz? Türkiye'deki tüm benzin istasyonlarında yakıt pompası görevlileri bulunmaktadır. Pompaya hiçbir istasyonda dokunmazsınız. Bu nedenle, yakıt almak çok kolaydır. Satın almak istediğiniz yakıt türünü ve miktarını belirtmeniz yeterlidir. Türkiye'de yakıt için nasıl ödeme yapabilirsiniz? Kredi kartları ve nakit tüm istasyonlarda geçerlidir. Doğrudan pompa görevlisine nakit ödeme yapabilirsiniz. Öte yandan, kredi kartı ile ödeme yapmak için markete girmelisiniz.
Türkiye'de hangi yakıt şirketleri hizmet veriyor, nereden yakıt alabiliyorsunuz? Genel olarak, Türkiye'deki yakıt sisteminin hükümet tarafından iyi kontrol edildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, şehir merkezlerinde hangi istasyonu veya markayı tercih ederseniz edin, büyük problemleriniz olmayacak. Ancak kırsal kesimde işler değişebilir. Miktarı artırmak için kırsal alanlardaki yakıt istasyonlarında çeşitli kimyasalların petrole karıştırıldığı yönünde söylentiler bulunuyor. Bu nedenle, genel bir kural olarak, mümkün olduğunda yakıt satın alacağınız şehir merkezlerini seçmek yararlı olacaktır. Öte yandan, Türkiye'deki hükümet kontrolüne ek olarak, büyük akaryakıt şirketleri bayilerini periyodik olarak izliyor. Bu bağlamda, kırsal alanda yakıt satın almanız gerekiyorsa, büyük markalar seçmek yararlıdır. Türkiye'nin önde gelen beş akaryakıt şirketi aşağıda listelenmiştir.
  • Petrol Ofisi
  • Opet
  • Shell
  • BP
  • TürkPetrol
Türkiye'de yüzlerce farklı yakıt istasyonu var. Büyük yakıt şirketleri arasında seçim yapmanız gerekirse ne yapmalısınız? Aslında, çoğu istasyon neredeyse aynı yakıtı sunar. Aradaki fark hizmette gözleniyor genelde. Bu konuda Opet, 'temiz tuvalet politikası' ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Tuvaleti benzin istasyonunda kullanacaksanız, kesinlikle Opet markasını seçmelisiniz. Çünkü Türkiye'deki tüm Opet istasyonları, 'temiz tuvaletler' politikası çerçevesinde sürekli denetime tabidir (ve her Opet istasyonunda kesinlikle ücretsizdir).

0 İlgili Makale

>